جریمه گوگل چیست؟ 50 دلیلی که گوگل سایت شما را جریمه می کند

طراحی سایت در اصفهان

طراحی سایت در اصفهان

طراحی انواع وب سایت های شرکتی ، فروشگاهی ،آموزشی

سئو
متن مقاله

جریمه گوگل ممکن است به دلایل مختلف روی وب سایت شما اتفاق بیفتد. موتور جستجوی گوگل سعی می کند همیشه اطلاعات دقیق و محتویات منحصر بفرد از بهترین نویسندگان را در اختیار جستجوکنندگان قرار دهد. این فرایند بصورت مستمر وجود دارد و گوگل الگوریتم های خود را همیشه جهت انتخاب بهترین وب سایت ها، بروز رسانی می کند.

گوگل اعلام کرده است که متاسفانه بعضی وب سایت ها بعضی از اصول را در نظر نمی گیرند که باعث جریمه گوگل می شوند. گاهی اوقات این اصول ناآگاهانه توسط وب سایت ها زیر پا گذاشته می شود و توسط گوگل دچار جریمه می شوند.

 

جریمه گوگل چیست؟
گوگل از سال 2000 به بعد در حال تغییر الگوریتم های رتبه بندی خود می باشد. گوگل در ابتدا افزونه نوار ابزار خود را معرفی نمود که در واقع یک تغییر کیفی در بهینه سازی موتور جستجو Search Engine Optimization پدیدار شد. با انتشار پیج رنک گوگل بهینه سازی موتور جستجو معنی دیگری پیدا کرد. بعد از یک دهه از فعالیت گوگل در تغییر الگوریتم های رتبه بندی خود، گوگل شروع به از بین بردن محتویات بی کیفیت نمود و جریمه هایی را برای وب سایت هایی که چنین محتویاتی دارند، در نظر گرفت.

پنگوئن در سال 2012 توسط گوگل بروزرسانی شد و با انتشار آن یک شبه برخی از وب سایت ها که دارای محتویات بی کیفیت بودند از صفحه نتایج گوگل حذف شدند. این اقدام گوگل باعث شد کسانی که فعالیت بهینه سازی وب سایت ها را انجام می دهند با دقت بیشتری در مورد استراتژی محتویات خود فکر نمایند. از زمان انتشار پنگوئن به دلایل گوناگون ممکن است وب سایت ها شامل جریمه گوگل شوند از این رو بهینه سازی موتور جستجو تبدیل به فعالیتی شده است که می بایست با دقت بالایی صورت پذیرد.

چرا گوگل وب سایت من را جریمه می کند؟
گوگل بطور مداوم و با سرعت زیاد در حال شاخص گذاری محتویات وب سایت ها است. با توجه به تغییراتی که گوگل در الگوریتم های خود اعمال می کند و دلایلی که برای انجام این تغییرات دارد، بسیار دشوار است که تشخیص داد جریمه گوگل برای یک وب سایت به چه علت بوده است ولی در زیر 50 دلیل رایجی که گوگل وب سایت ها را جریمه می کند و جریمه گوگل شامل حال آنها می شود، آورده شده است که با رعایت این موارد می توانید جلوی جریمه شدن وب سایت خود را توسط گوگل بگیرید.

1. خرید لینک. برخی وب سایت ها تلاش می کنند با خرید بک لینک رتبه وب سایت خود را در موتور جستوی گوگل دستکاری کنند. اقدام این کار شامل جریمه گوگل خواهد شد.
2. مبادله لینک. این یکی از تکنیک های بازاریابی می باشد که به عنوان تلاشی برای دستکاری الگوریتم رتبه بندی گوگل تلقی می شود.
3. مطالب تکراری. از قرار دادن مطالب تکراری در وب سایت خود جلوگیری نمایید. مطالب تکراری باعث جریمه گوگل می شود. اگر از مطالب دیگران در وب سایت خود استفاده می نمایید حتما قانون کپی رایت را رعایت نمایید.
4. استفاده بیش از حد برچسب H1. برچسب H1 به موتور جستجوی گوگل کمک می کند که تشخیص دهد محتوای وب سایت راجع به چه چیزی است. استفاده بیش از حد H1 تلاشی برای تکرار کلمات کلیدی و جریمه شدن توسط گوگل است.
5. خطای404 گوگل سعی می کند که بتواند تشخیص دهد محتویات وب سایت شما خالی از خطا و مشکل باشد. اگر درون وب سایت شما خطاهایی با کد 404 باشد مطمئن باشید بازدیدکنندگان نمی توانند مطالب را پیدا نمایند.
6. گرفتن لینک از وب سایت هایی با زبان دیگر. این موضوع شاید یک مقدار ناعادلانه باشد ولی استدلال گوگل این است که کاربران ترجیح می دهند لینک های موجود در یک وب سایت به همان زبان وب سایت باشد تا مفید واقع شود.
7. محتوای پر از کلید واژه. قوانین عجیب و شگفت انگیزی در مورد تراکم کلمات کلیدی وجود دارد ولی حقیقت این است که گوگل از محتویات صفحاتی که بیش از اندازه از کلمات کلیدی استفاده کرده باشند، جریمه هایی را درنظر می گیرد.
8. لینک های فوتر. برخی طراحان صفحات وب تلاش می کنند که با دادن لینک هایی در فوتر صفحات تغییراتی را در رتبه بندی گوگل بوجود بیاورند که این نوع از لینک های از نظر کیفیت مطلوب نمی باشند.
9. فقدان نقشه سایت. گوگل با استفاده از فایل XML نقشه سایت شما پی به ساختار وب سایت شما می برد. مطمئن شوید وب سایت شما دارای فایل XML نقشه سایت است.
10. لینک های مخفی. تمامی لینک ها می بایست برای کاربران قابل مشاهده باشد. لینک های مخفی و لینک هایی که دارای رنگهایی باشند که برای کاربران قابل مشاهده نباشند، از نظر گوگل مورد تایید نمی باشد و باعث جریمه گوگل می شود.
11. لینک های شکسته خارجی. اگر شما لینک های خود را بروز رسانی ننمایید گوگل فرض می کند که شما به کاربران خود اهمیت نمی دهید و همانند خطاهای 404 شما را جریمه خواهد کرد.
12. محتوای خراشیده. گاهی اوقات مدیران وب سایت ها محتویات صفحات خود را بصورت فله ای از وب سایت های دیگر جمع آوری می کنند که اغلب اوقات این کارها با نیت خوبی انجام می شود ولی از نظر گوگل این کار نوعی تقلید محسوب می شود و همانند محتوای تکراری باعث جریمه گوگل خواهد شد.
13. محتوای مخفی. یکی از استراتژی ها جهت بالابردن کلمات کلیدی در وب سایت، تکرار آنها در محتویات مخفی است که این کار جریمه سنگینی توسط گوگل دارد.
14. استفاده بیش از حد لینک دادن. بعد از اینکه در سال 2012 پنگوئن بروز رسانی شد در صورتیکه صفحات بیش از حد از لینک هایی که کلمات کلیدی در آنها استفاده شده باشند جریمه گوگل شامل حال آنها خواهد شد.
15. برچسب Hreflang. این برچسب برای این طراحی شده است که به موتور جستجوی گوگل اطلاع دهد محتویات منتشر شده در وب سایت به چه زبانی و یا در چه محلی ایجاد شده است که از محتوای تکراری جلوگیری شود.
16. زمان زیادی وب سایت قابل دسترس نباشد. هنگامی که وب سایت شما مدت زمان زیادی قابل دسترس نباشد و بازدیدکنندگان نتوانند وب سایت شما را ملاقات کنند توسط گوگل دجار جریمه خواهید شد.
17. کلمات کلیدی در نام دامنه. اگر کلمات کلیدی در نام دامنه شما وجود داشته باشد هنگامی که به وب سایت شما به تعداد زیادی لینک داده شود گوگل استدلال می کند که شما سعی در دستکاری رتبه بندی آن دارید از این رو برای شما جریمه در نظر می گیرد.
18. لینک های اجاره ای. برخی کارشناسان معتقد هستند لینک هایی که با پرداخت پول بصورت ماهیانه نمایش داده می شوند برای سئو مفید هستند ولی برخی دیگر معتقدند این لینکها از نوع لینک های خریدنی هستند و باعث جریمه گوگل می شوند.
19. استفاده از شبکه های وبلاگ. گوگل هر شبکه ای که نشانه ای از دستکاری الگوریتم رتبه بندی خود را مشاهده نماید، به شدت با آن برخورد می کند. لینک های ورودی شما نباید بیش از اندازه از وبلاگ ها باشد.
20. وجود لینک های وابسته. یکی از تکنیک هایی که گوگل با آن مخالف است تغییر مسیر لینک ها (Redirect) است که گوگل برای آن امتیاز منفی در نظر گرفته است.
21. ایجاد لینک های گسترده برای سایت. یک وب سایت احتیاج دارد که صفحات آن به یکدیگر لینک داده شوند و گوگل بصورت مداوم آنها را اسکن می کند و برای آنها نباید الگوی غیر منطقی وجود داشته باشد.
22. برچسب متا keyword. این برچسب زمانی کاربرد داشته است و از آن برای قرار دادن کلمات کلیدی استفاده می شد که تعداد آنها نمی بایست از 5 تا تجاوز می کرد ولی در حال حاضر این برچسب کاربردی ندارد.
23. سرعت کند. اگر وب سایت شما از سرعت کندی برای بارگذاری صفحات برخوردار باشد کاربران دچار یاس و نامیدی می شوند و گوگل یکی از معیارهایی که برای رتبه بندی صفحات حود در نظر می گیرد سرعت بارگذاری سریع است و هر چقدر سرعت وب سایت کند باشد جریمه گوگل شامل حال وب سایت شما خواهد شد.
24. محتوای دستکاری شده. گاهی اوقات نویسندگان مقالات محتوای مقالات خود را مقداری تغییر می دهند و مجددا به انتشار آن می پردازند که این عمل از نظر گوگل یک خطا محسوب می شود.
25. نظرات اسپم. اکثر سیستم های نظر دهی دارای سیستمی جهت تشخیص اسپم می باشند در صورتی که وب سایت شما دارای چنین تشخیصی نیست بطور کامل سیستم نظرات را غیر فعال نمایید.
26. روشهای بهینه سازی موتور جستجوی سیاه. در صورتی که از روشهای بهینه سازی موتور جستجوی سیاه استفاده نمایید توسط گوگل جریمه می شوید.
27. محتوای هک شده. اگر وب سایت شما هک شده باشد گوگل بسرعت آن را از صفحه نتایج خود حذف می کند و جریمه گوگل بسرعت روی وب سایت شما اعمال خواهد شد.
28. ساخت سریع لینک. بطور طبیعی ایجاد شدن لینک برای وب سایت زمان بر است در صورتی که ساخت لینک برای وب سایت بسرعت صورت پذیرد توسط گوگل دچار جریمه خواهید شد.
29. گزارش اسپم. گوگل یک صفحه گزارش اسپم منتشر کرده است که ممکن است وب سایت شما در لیست وب سایت هایی که به عنوان منبع اسپم هستند، قرار گرفته باشد.
30. لینک کردن انجمن. شما ممکن است از طرف انجمن ها لینکهایی را برای وب سایت خود ایجاد نمایید این کار خوب است ولی می بایست با لینک nofollow این کار صورت پذیرد. استفاده بیش از حد این کار باعث جریمه گوگل خواهد شد.
31. مخفی کردن اسپانسر. داشتن اسپانسر چیز بدی نمی باشد و بسیاری از وب سایت ها دارای اسپانسر هستند. اسپانسر ها را نباید مخفی کرد ولی برای لینک دادن به آنها یک قاعده وجود دارد: لینک دادن به اسپانسر می بایست از طریق nofollow صورت پذیرد.
32. نقض Robots.txt. این فایل به موتورهای جستجو می گوید که کدام قسمت های وب سایت شما قابل دسترس هستند محدود کردن بیش از حد محتویات باعث ایجاد صدمه به وب سایت شما خواهد شد.
33. لینک به سایت های مشکوک. هرگز به سایت هایی که مشکوک هستند و یا کارهای غیر اخلاقی مثل هک کردن انجام می دهند، لینک ندهید. اگر در گذشته این کار را انجام داده اید سعی کنید این لینک ها را حذف نمایید.
34. صفحات فرود. گاهی اوقات کسب و کارها سعی می کنند برای بهبود جایگاه خود چندین صفحه فرود درنظر بگیرند. بعضی شرکت ها برای هر کلمه کلیدی خود یک صفحه در نظر می گیرند سپس همه آنها را به یک وب سایت دیگر هدایت می کنند که این کار از نظر گوگل یک عمل بد تلقی می شود.
35. بهینه سازی بیش از اندازه. گوگل بهینه سازی بیش از اندازه را نیز دوست ندارد! این بدان معناست که اگر یک وب سایت در بهینه سازی وسواس بیش از حد بخرج داده باشد از نظر گوگل این وب سایت برای موتورهای جستجو طراحی شده است نه برای بازدیدکنندگان.
36. صفحات پر از لینک. این صفحات با اسم مزارع لینک نیز شناخته می شوند. از قرار دادن لینک صفحات خود در این مزارع جلوگیری کنید زیرا از نظر گوگل آنها برای دستکاری موتورهای جستجو طراحی شده اند.
37. دادن لینک های بیش از حد خروجی. هنگامی که به وب سایت های دیگر لینک می دهید سعی نمایید که تعداد آنها طبیعی باشد. دادن لینک های بیش از حد به وب سایت های دیگر به نوعی تبادل لینک در نظر گرفته می شود و جریمه گوگل را در بر خواهد داشت.
38. انتقال مسیر. اگر شما توسط گوگل دچار جریمه شوید با استفاده از انتقال مسیر 301 می توانید این جریمه را به محل دیگری منتقل نمایید. ولی اگر تعداد آن زیاد باشد ممکن است عمل انتقال صورت نپذیرد از این رو بهتر است این کار انجام نشود.
39. کدها خطاها. اگر صفحات وب سایت شما دارای تعداد کدهای خطاهای زیادی باشد می تواند توسط گوگل جریمه خواهید شد. این کدهای خطا عبارتند از: کد خطای 500، کد خطای 301، کد خطای 404
40. برچسب هاب متا تکراری. بعضی از ابزارهای CMS دارای امکاناتی هستند که این برچسب های متا را بسادگی تولید می کنند که در بعضی مواقع آنها تکراری هستند و باعث صدمه به وب سایت می شوند.
41. لینک دهنده های مخرب. اگر وب سایت شما از وب سایت هایی که مخرب هستند مثل وب سایت های هک، لینکی در یافت نمایند، این لینک ها به شدت به وب سایت شما آسیب می رساند.
42. کلمات کلیدی هدف گذاری شده. گوگل در حال حاضر کلمات کلیدی که در برخی از وب سایت های اسپم تکرار می شوند را مورد هدف قرار داده است و به شدت اینگونه از وب سایت ها را جریمه می کند.
43. لینک های قاچاقی. گاهی اوقات لینک های در فایلهای اسکریپت قرار داده می شوند که گوگل به دقت آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.
44. طراحی ضعیف وب سایت برای موبایل. گوگل بطور معمول می تواند یک لینک معتبر برای وب سایت موبایل و وب سایت شما تشخیص دهد. در صورتی که وب سایت موبایل ضعیف طراحی شده باشد توسط گوگل جریمه خواهید شد.
45. لینک های غیر مرتبط. در صورتی که تولید محتوا صفحات وب سایت شما به وب سایت هایی که هیچ گونه ارتباطی با یکدیگر ندارند و شبیه نیستد لینک داده شود از نظر گوگل این کار جهت افزایش ترافیک آن وب سایت ها در نظر گرفته می شود.
46. دامنه با تاریخجه بد. در صورتی که شما یک دامنه با تاریخچه بدی را خریداری نمایید که قبلا دارای مشکلات زیادی بوده باشد، متاسفانه هرگونه تلاشی را برای بهینه سازی آن انجام دهید بی فایده خواهد بود.
47. سرقت محتوا. اگر محتوای وب سایت شما بسرقت رفت اصلا نگران نباشید گوگل بسرعت آن را تشخصی می دهد و وب سایتی که محتوای وب سایت شما را بسرقت برده است را جریمه می کند.
48. تبلیغات برجسته. تبلیغات خوب است ولی در صفحات نقش ثانویه دارد. در صورتی که تیلیغات بجای محتوای متن اصلی، در صفحه تسلط داشته باشد جریمه گوگل شامل حال شما خواهد شد.
49. مزرعه محتوا. اگر محتوای صفحات وب سایت شما ضعیف و بی کیفیت باشد و فقط با کلمات پر شده باشد، این کار به وب سایت شما صدمه وارد خواهد کرد.
50. برطرف کردن سریع خطاها. برطرف کردن خطاهای وب سایت نباید بسرعت صورت پذیرد و این کار می بایست در طول زمان انجام شود تا صفحات وب سایت شما در جایگاه های بهتر صفحه نتایج گوگل قرار گیرند.

سوالات متداول
جریمه های گوگل چگونه قابل تشخیص است؟

برای بررسی هرگونه جریمه گوگل، می‌توانید حساب سرچ کنسول شوید و «عملکردهای دستی» را در «ترافیک جستجو» انتخاب کنید. جریمه گوگل در سراسر سایت یکی از ناخوشایندترین جریمه ها است زیرا سایت شما توسط گوگل به عنوان اسپم در نظر گرفته می شود و رتبه شما به شدت کاهش می یابد. این می تواند منجر به حذف فهرست یا لیست سیاه سایت نیز شود.

جریمه گوگل چقدر طول می کشد؟

برای مثال، برای یک تخلف جزئی از دستورالعمل‌های Google Webmaster، ممکن است حدود 30 روز و برای یک تخلف جدی‌تر زمان بیشتری باشد. پس از اتمام این زمان، جریمه دستی خود به خود منقضی می شود.

چگونه متوجه می شوید که گوگل جریمه شده اید؟

بهترین راه برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما توسط جریمه خودکار جریمه شده است یا خیر این است که به Google Analytics وارد شوید و ترافیک ارگانیک گوگل خود را بررسی کنید. اگر در طول تاریخ هایی که گوگل تغییر الگوریتمی را منتشر کرد، شاهد کاهش ترافیک هستید، به احتمال زیاد شما ضربه خورده اید و به همین دلیل است که ترافیک شما کاهش یافته است.

کدام بک لینک می تواند دلیل جریمه گوگل باشد؟

معمولاً گرفتن جریمه دستی از گوگل در نتیجه استفاده از تاکتیک های سئو کلاه سیاه و عدم اطمینان از طبیعی بودن نمایه بک لینک وب سایت و رعایت دستورالعمل های گوگل است. از جمله رایج ترین محرک های جریمه لینک گوگل، لینک های غیرطبیعی خروجی و ورودی هستند.

منبع: وب سایت شهر خبر