یک میلیارد دلار برای تامین واکسن کرونا اختصاص داده شد/ واکسیناسیون سریع‌تر انجام شود

طراحی سایت در اصفهان

طراحی سایت در اصفهان

طراحی انواع وب سایت های شرکتی ، فروشگاهی ،آموزشی

واکسن کرونا
متن مقاله

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در دولت تصمیم گرفته شد با وجود تنگناهای ارزی دولت تامین واکسن یک اولویت باشد و در همین راستا یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن کشور اختصاص داده شد.
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز(دوشنبه) همزمان با هفته هلال احمر در مراسم افتتاح و رونمایی از خانه‌های هلال، با اشاره به اینکه ایران همواره با تهدیدات سوانح طبیعی و اجتماعی متعدد و متنوعی روبرو بوده است،‌ تصریح کرد: این تهدیدها می‌تواند همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد که باید برای حل این بحران‌ها و مواجهه با تهدیدات چاره‌اندیشی کرد.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله برای حل بحران ها توانمندسازی جامعه و نهادهای حکومتی در زمان مواجهه با آنهاست، خاطر نشان کرد: باید اصلی‌ترین سوال برای نخبگان و مسئولان کشور این باشد که چگونه باید جامعه را توانمند کرد تا عوارض حوادث طبیعی و بحران‌ها به حداقل برسد و زندگی مردم تهدید نشود.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه هیچ دولت و حکومتی به تنهایی در قالب نظام بروکراسی رسمی قادر به حل بحران‌ها نیست، گفت: بار حل این بحران‌ها از یک سو بر دوش دولت و نهادهای حکومتی و از سوی دیگر وابسته به مشارکت و همبستگی مردم است.

جهانگیری تاکید کرد: دولت و حکومت باید فعال، با برنامه و آینده‌نگری سیاست‌های لازم را پیاده‌سازی نماید تا جامعه در زمان بروز بحران‌ها بی‌پناه نباشد. موفقیت در این امر تکیه بر همبستگی و مشارکت مردم و جامعه مدنی دارد.

وی گفت: باید از ویژگی‌های منحصر به فرد خیرخواهی، همبستگی و مشارکت بالای مردم بعنوان یک سرمایه در اختیار حکومت برای حل بحران‌ها در کشور استفاده کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به حوادث زلزله کرمانشاه و سیل فروردین 98 و همچنین شیوع بیماری کرونا در چهار سال گذشته، افزود: آنچه که مشهود است و بسیاری را در کشور به وجد آورد حضور بی‌سابقه، بی‌نظیر و کارساز مردم در زمان بروز این حوادث بود تا جایی که مردم سیستان و بلوچستان که خود در شرایط سخت زندگی و با حداقل امکانات به سر می‌برند به دنبال آن بودند تا کمک‌های مردمی خود را حتی به صورت حضوری به دست مردم زلزله‌زده کرمانشاه برسانند.

جهانگیری سازماندهی و ساماندهی نهادهای مسئول در زمان بروز بحران‌ها را از راهکارهای مهم مدیریت بحران در کشور نام برد و افزود: باید قابلیت این سازمان‌ها بویژه جمعیت هلال احمر را بالا ببریم و به همین منظور سازمان مدیریت بحران و شورای عالی برای سیاست‌گذاری با یک قانون خوب تشکیل شد تا همه نهادهای نظام و حاکمیتی در زمان بحران‌ها حضور موثر داشته باشند.

وی افزود: به طور مشخص چند سازمان در زمان بحران‌ها نقش کلیدی دارند که مهمترین این سازمان‌ها جمعیت هلال احمر است که باید به نقطه‌ای برسد تا از قابلیت‌های بسیار بالا برخوردار شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در سال‌های گذشته کارنامه و سابقه درخشانی داشته است، ادامه داد: اقدامات این جمعیت تا جایی بوده که توانسته در مسئله ساماندهی خود 5400 خانه هلال در سراسر کشور به ویژه در روستاهای دورافتاده راه‌اندازی کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به ایجاد 11 مرکز امداد و نجات در مناطق مختلف کشور و ایجاد پایگاه‌های امداد هوایی و اورهال بالگردهای امدادی توسط جمعیت هلال احمر، بر ضرورت افزایش بالگردها و تجهیزات این جمعیت، تاکید کرد و گفت: باید قابلیت جمعیت هلال احمر برای مقابله با حوادث طبیعی به صورت جدی بالا رود تا نه‌تنها در داخل کشور بلکه در منطقه پرآشوب،‌ پر تنش و ملتهب خاورمیانه، کشوری با ظرفیت بالای ایران بتواند در موارد و بحران‌های مختلف به مردم ایران و منطقه کمک‌رسانی کند که البته جمعیت هلال احمر در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، شیوع بیماری کرونا و مقابله با آن را یکی از موضوعات جدی در دستور کار کشور برشمرد و ادامه داد: در اوایل شیوع ویروس کرونا تامین تجهیزات حفاظتی مورد نیاز مردم، کادر پزشکی و بیمارستان‌ها مهمترین دغدغه کشور بود اما کارنامه بخش بهداشت و درمان در تجهیز تخت‌های بیمارستانی و آی‌سی‌یو و ابزار مورد نیاز مردم در زمان شیوع کرونا و در مدت زمان کوتاه بسیار درخشان بود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در روزهای نخستین شیوع کرونا 200 هزار ماسک در روز تولید می‌شد و دغدغه کشور این بود که چگونه کادر درمان را به ماسک تجهیز کنیم، افزود: در آن زمان و برای واردات ماسک به کشور مانع‌تراشی‌های بسیاری انجام می‌شد اما الان علاوه بر تامین نیازهای مردم، صادرات ماسک انجام می‌شود و به تولید روزانه 27 میلیون ماسک رسیده‌ایم.

جهانگیری با اشاره به نظرسنجی‌های انجام شده در اوایل شیوع بیماری کرونا در خصوص آسیب‌پذیری مردم، تاکید کرد: پانزده ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور گذشته است و همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است و باید جامعه را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم تا تمام این ابعاد نظارت و برنامه‌ریزی شود.

وی ادامه داد: مرحله اول مدیریت کرونا در کشور بر عهده ستاد ملی کرونا است که باید تلاش شود هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه بخشی از بار انجام واکسیناسیون در کشور بر دوش جمعیت هلال احمر است، تصریح کرد: میزان واکسن وارداتی نشان می‌دهد که در زمینه تامین و خرید واکسن خارجی جهشی رخ داده است و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بحث و صریحاً تصمیم‌گیری شد که با وجود تنگناهای ارزی دولت تامین واکسن یک اولویت باشد و در همین راستا یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن کشور اختصاص داده شد.

جهانگیری همچنین بحران کم‌آبی را یکی دیگر از دغدغه‌های کشور عنوان و تاکید کرد: ایران در منطقه‌ای خشک و با فشار جدی از نظر منابع آبی قرار دارد که در سخنرانی‌های قبلی خود به آن تاکید کرده‌ام نباید اجازه دهیم برخی چالش‌ها تبدیل به ابر چالش و برخی بیماری‌ها تبدیل به بیماری مزمن در کشور شود.

وی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته راهکارهای مناسب برای حل مسئله کم‌آبی در کشور اتخاذ نشده است، ادامه داد: ایران همواره با مسئله آب روبرو است و سال جاری نیز میزان بارش‌ها به شدت کاهش یافت و با خشکسالی جدی روبرو هستیم که از الان آثار خود را در همه مسائل اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی نشان خواهد داد.

معاون اول رئیس‌جمهور بر ضرورت همبستگی جامعه برای مقابله با خشکسالی در کشور تاکید کرد و گفت: خشکسالی یکی از مهمترین مسائل در کشور است و ممکن است برخی از مردم فکر کنند که آب مورد نیاز آنها توسط سایر مناطق کشور برداشت می‌شود و به همین منظور در فشار قرار گرفته‌اند که باید صاحب‌نظران، تریبون‌داران و نخبگان کشور در چنین مقطعی کمک نمایند همبستگی مردم آسیب نبیند و مردم نسبت به یکدیگر بدبین نشوند.

جهانگیری از وزارت نیرو درخواست کرد تا با اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی مناسب به‌گونه‌ای اقدام کند که آب آشامیدنی مورد نیاز مردم در سال جاری با مشکل روبرو نشود.

وی ادامه داد: سازمان مدیریت بحران نیز باید با کمک به کشاورزان مشکلات این بخش از جامعه در زمینه تامین آب را حل نماید تا در این سال خشکسالی دچار مشکل نشوند. البته دولت نیز علیرغم وجود مشکلات و محدودیت‌ها برای حل این مسئله آمادگی کامل دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور در ابتدای سخنان خود هفته هلال احمر و روز جهانی صلیب سرخ را به همه کسانی که در این نهاد بصورت داوطلبانه و یا مسئول مشغول فعالیت هستند تبریک گفت.

جهانگیری با بیان اینکه هر چقدر فرصت پیش بیاید تا درباره خدمات ارزشمند هلال احمر در حوادث مختلف قدردانی کنیم باز هم کم و اندک است، ادامه داد: امدادگران جمعیت هلال احمر از اصلی‌ترین نهادهایی هستند که همواره در لحظات اول حادثه به انسان‌های آسیب‌دیده و نیازمندِ کمک، کمک‌رسانی می‌کنند که باید همواره سپاسگزار اعضای جمعیت هلال احمر باشیم.

وی همچنین با اشاره به منابع کم‌نظیر طبیعی، انسانی و اجتماعی ایران ادامه داد: باید با وجود این منابع ایران را تبدیل به کشوری پیشرفته کنیم و زندگی خوب برای مردم ایران فراهم نماییم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در کمتر کشوری ظرفیت بالای منابع معدنی، موقعیت جغرافیایی و نیروی جوان تحصیل‌کرده در کنار یک همبستگی مردمی قرار می‌گیرد، ادامه داد: باید با وجود چنین شرایطی پیشرفت‌های خوبی در کشور به وجود می‌آمد و قطعا با برطرف کردن نقص‌های موجود می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده مطلوب‌تر کرد.

همچنین پیش از سخنان معاون اول رئیس‌جمهور حجت الاسلام و المسلمین معزی نماینده ولی فقیه در هلال احمر با تاکید بر اینکه آیین مقدس اسلام نسبت به امداد و نجات انسان‌ها اهتمام ویژه‌ای دارد، ادامه داد: جمعیت هلال احمر با هدف خدمت به مردم در قالب مردمی پدید آمد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نه‌تنها تغییر نام پیدا کرد بلکه نشان داد که همانند دیگر فعالیت‌ها در جمهوری اسلامی ایران از سرشت مردم‌سالاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در کنار دولت همواره به‌دنبال کمک‌رسانی به مردم ایران بوده است، گفت: باید اعتبار این جمعیت را در سراسر کشور بالا ببریم و مردم همواره این جمعیت را در اذهان خود حاضر ببیند.

کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر نیز با ارائه توضیحاتی درباره اقدامات و دستاوردهای این جمعیت به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا تاکید کرد: این جمعیت در طرح شهید سلیمانی بعنوان یکی از سه ضلع مهم اجرای این طرح بود.

وی با اشاره به اقدامات این جمعیت در منطقه ادامه داد: در حادثه بندر بیروت جمعیت هلال احمر بعنوان اولین سازمان امدادرسان در لبنان حضور یافت و با تاسیس یک بیمارستان صحرایی به مردم آسیب‌دیده در این حادثه کمک نمود.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته به 6 کشور درگیر جنگ در منطقه و همه طرف‌های جنگ پیشنهاد ارسال کمک داشته‌ایم.

وی با اشاره به کمک‌های نقدی و غیرنقدی سایر کشورها و همچنین خیرین به این جمعیت در زمان حوادث طبیعی در کشور، ادامه داد: تمامی این کمک‌ها بین گروه‌های هدف تقسیم شد که البته دولت نیز پشتیبانی‌ها و حمایت‌های خوبی همواره از این جمعیت داشته است.

در پایان این مراسم نیز از کتاب حماسه سرخ که در زمینه جانفشانی‌های امدادگران جمعیت هلال احمر در دوران دفاع مقدس به نگارش در آمده است با حضور معاون اول رئیس‌جمهور رونمایی شد.

منبع: وب سایت تسنیم