انجام کلیه خدماتطراحی لوگو و برندسازی

 

لوگو یک نماد گرافیکی است که می‌توان آن را به راحتی به خاطر سپرد. این نماد هویت یک شرکت را می‌سازد و به نمایش می‌گذارد و یا یک محصول تجاری یا هر نهاد دولتی یا خصوصی را معرفی می‌کند. این روش، یکی از راه‌های تشخیص انواع برند در دنیای پر رقابت و مملو از عناصر گرافیکی است که هر کدام سعی دارند تا ما را به خود جلب کنند. یک آرم معمولاً ترکیبی از تایپوگرافی‌ها، نمادها و رنگ‌ها است.

برای مثال به لوگوی شَنل توجه کنید:

لوگوی شنل یکی از معروف‌ترین آرم‌ها در بین برندهای لوکس است. این لوگو از دو C که پشت به هم هستند و به یکدیگر متصل شده‌اند تشکیل شده. کلمه‌ی شنل در تمامی محصولات روی در قرار دارد. گاهی اوقات برند از دو C به طور جداگانه استفاده می‌کند (به عنوان مثال در برخی از بسته‌بندی‌های محصول) یا فقط قسمت “CHANEL” (به عنوان مثال در وب سایت). به این ترتیب، استفاده چند منظوره از آرم در کانال‌های مختلف وجود دارد.

تعریف برند:

برند ایده یا تصویری است که افراد هنگام فکرکردن در مورد محصولات خاص، خدمات و فعالیت‌های یک شرکت در ذهن خود دارند. این تصور هنگامی ایجاد می‌شود که همه‌ی آنچه یک برند از خود به نمایش می‌گذارد با آن تصویر هماهنگ باشد. از جمله این موارد می‌شود به نام تجاری، آرم، محصولات، هویت بصری، کارکنان یا تبلیغات اشاره کرد.

تفاوت بین طراحی لوگو و برند چیست؟

طراحی لوگو فرایند طراحی یک آرم است. برندسازی فرایند ساخت یک برند است. به عبارت دیگر، برندسازی یک استراتژی است که توسط شرکت‌ها طراحی شده‌است تا به افراد کمک کند بتوانند محصولات و شرکت را به سرعت شناسایی کنند و به آنها دلیلی برای انتخاب محصولات خود ارائه دهند. استراتژی برندسازی مشخص می‌کند که یک برند نمایانگر چه مفاهیمی است و چه چیزهایی را نمایش نمی‌دهد. برندسازی با استفاده از ابزارهای مختلف قابل انجام است. برخی از عناصری که در استراتژی برندسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

چرا وجود لوگو برای اهداف برندسازی بسیار مهم است؟

گرچه لوگو تنها یکی از عناصر برندسازی است، اما به احتمال زیاد در اکثر نقاط ارتباطی با مشتریان و سایر افراد ذی‌نفع اثرات و حضور آن قابل مشاهده است، مانند: وب‌سایت، بروشور، ست اداری، محصولات تولیدی، بسته‌بندی، تبلیغات، لباس، فروشگاه‌ها و غیره.

 

بنابراین یک لوگو می‌تواند به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر گرافیکی در نظر گرفته شود که به مردم امکان می‌دهد به سرعت یک سازمان، محصولات و خدمات آن را شناسایی کنند و اغلب اوقات، اولین موردی خواهد بود که مردم برای شناسایی محصولات و خدمات شما از آن بهره خواهند برد.

در چنین موقعیت‌هایی است که یک لوگو، که به خوبی برای اهداف برندینگ طراحی شده است، بسیار مهم است:

۱- یک لوگوی خوب‌طراحی‌‎شده به افراد اجازه می‌دهد تا برند شما را به سرعت شناسایی کنند و به یاد آورند. به یاد داشته باشید وجود لوگو یکی از اصلی‌ترین عناصر شناسایی شما توسط مشتریان و مخاطبان است. در این صورت در عرض چند ثانیه، در کانال‌های مختلف ارتباطی تشخصی داده می‌شوید.

۲- به انسجام و هماهنگی برند در کانال‌های ارتباطی شما با مشتری کمک می‌کند. این مسئله نوعی هارمونی در کانال‌های مختلف ارتباطی (که محصول در آنها تبلیغ می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد) ایجاد می‌کند. در دنیای امروز، مشاغل و سازمان‌ها روی پلتفرم‌های مختلفی از جمله وب‌سایت ها، وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی، رویدادها، اعلامیه‌ها، بروشورها و کارت‌های ویزیت و غیره وجود دارند. داشتن یک لوگوی چندمنظوره به شما امکان می‌دهد به طور مناسب و هماهنگ و هارمونیک برند خود را به نمایش بگذارید.

۳- بخشی از هویت برند شما است. لوگوی برند یا سازمان شما، بخشی از هویت بصری برند شما است. این موضوع بسیار مهم است، زیرا یکی از اصلی‌ترین ابزارها خواهد بود که به‌طور گرافیکی بتواند نام تجاری، ارزش‌ها و شخصیت شما را به مخاطبانتان نشان دهد.

۴- نوعی تصویر حرفه‌ای از شما ایجاد می‌کند و انتظارات را بالا می برد. مردم انتظار دارند که یک برند، ظاهر حرفه‌ای داشته باشد و انتظارات آنها از لوگو شروع می‌شود. یک طراحی مناسب برای لوگوی محصولتان، که توسط یک طراح متخصص اجرا شده است باعث می‌شود برند شما در مقابل دیگر رقبا قد علم کند، همینطور قابل اعتماد‌تر به نظر برسد. استخدام یک طراح حرفه‌ای داشتن لوگویی منحصربه‌‌‌‌فرد و خلاقانه را، که نشانگر هویت برند شماست، افزایش می‌دهد.

۵- این مارک شما را از در رقابت با رقبا متمایز می کند. برندها می‌توانند با لوگویشان خود را از رقبا متمایز کنند. استفاده از رنگ‌ها، شکل‌ها، استایل‌های متنوع، روشی عالی برای نشان دادن این است، که برند شما چه چیز هست و چه چیز نیست.

۶- می‌تواند ارتباط عاطفی با سهامداران شما را تسهیل و وفاداری به برند را تقویت کند. مردم هنگام دیدن لوگوی شما باید فوراً با برند شما ارتباط برقرار کنند. طراحی لوگوی خوب باعث می‌شود افراد سازمان شما را به خاطر بسپارند و نسبت به شما و محصولتان یک احساس داشته باشند. اگر این احساس مثبت باشد پروسه‌ی برندینگ شما هم مثبت خواهد بود.

نتیجه گیری

لوگو به خودی خود یک عنصر گرافیکی است که نشانگر برند است، در حالی که یک برند ترکیبی از تمام جنبه‌های ملموس و ناملموس است که نمایانگر سازمان است و برای مخاطب شما تجربه خلق می‌کند. بدون برند، لوگو معنای واقعی نخواهد داشت، یعنی صرفاً یک عنصر گرافیکی خواهد بود. ترکیب یان دو، یعنی لوگویی که به خوبی طراحی شده باشد و یک استراتژی مؤثر برندسازی، به سازمان‌ها کمک می کند به مخاطبان مورد نظر خود دست پیدا کنند و در عین حال یک برند مقاوم و پیشرو در صنعت خود باشند.

حتی اگر یک کارآفرین یا فری‌لنسر هستید اهمیت یک لوگوی خوب و مطابق با استراتژی کلی برندتان را دست کم نگیرید.